Adversari surpriză pentru Federer şi Djokovic la Turneul Campionilor

-

Prin retragerea inopinantă a lui Rafael Nadal de la Turneul Campionilor, Roger Federer şi Novak Djokovic rămân principalii favoriţi ai celor două grupe de patru, deşi nu se vor întâlni direct mai devreme de semifinale.

Noul lider mondial al clasamentului ATP, Novak Djokovic va evolua în Grupa Kuerten, avându-i ca adversari pe germanul Alexander Zverev, Marin Cilic şi debutantul John Isner. Tenismenul sârb a pierdut, în total, doar cinci partide în faţa rivalilor din grupa sa, câştigând 25.

Singurul jucător care are bilanţ echilibrat cu Djokovic este tenismenul Sascha Zverev (1-1 în meciurile directe), în timp ce Isner şi Cilic au, fiecare, câte două victorii în faţa elevului lui Marian Vajda.

În schimb, Roger Federer, jucătorul cu cele mai multe titluri ATP Finals în palmares, va domină Grupa Hewitt, în care au fost repartizaţi Dominic Thiem, Kevin Anderson  şi Kei Nishikori.

Meciul elveţianului cu Anderson va fi o rejucare a sfertului de finală de la Wimbledon 2018, câştigat dramatic de sud-africanul de 2,03 m, scor 13-11 în setul decisiv. Federer are nevoie de un parcurs fără greşeală pentru a-l depăşi pe Nadal în clasamentul mondial şi porneşte grupa cu bilanţ 12-5 în faţa rivalilor direcţi: doar Thiem îl conduce pe Mister Perfect 2-1.