Ana Bogdan a început cu stângul la Hobart. Meci de coşmar

-

Tenismena Ana Bogdan(locul 81, WTA) a pierdut, luni, în turul I al turneului de la Hobart în faţa tunisiencei Ons Jabeur  (locul 58, WTA), în două seturi, cu scorul de:  6-7, 2-6.

Tenismena noastră a debutat cu scandal la turneul de la Hobart. În primul set, la scorul de 5-5 și 15-15, românca a servit, Jabeur a returnat, arbitrul de linie a strigat „OUT”, iar arbitrul de scaun a trecut peste decizia arbitrului de linie și a consultat „hawk-eye”, crezând că Ana Bogdan a ridicat mâna, solicitând un „challenge”.

Ana Bogdan nu s-a lăsat păgubașă și a continuat meciul, pierzând la tie-break primul set și în cele din urmă și meciul, cu scorul de: 6-7, 2-6, după o oră și 50 de minute de joc.

În competiția de la Hobart au mai rămas Irina Begu, care a trecut de Heather Watson, cu scorul de: 6-1, 6-4, și Mihaela Buzărnescu, favorită numărul 2 şi locul 24 WTA, care va evolua împotriva elveţiancei Belinda Bencic, 54 WTA.

Cele două s-au mai întâlnit de două ori, scorul fiind egal, 1-1. La ediția precedentă, Mihaela a jucat prima sa finală WTA a carierei.