UPDATE: Angelique Kerber și Serena Williams vor disputa finala de la Wimbledon

-

UPDATE 20.19:  Fostul lider mondial al WTA, Serena Williams s-a calificat, joi, în finala turneului de la Wimbldeon, după ce a învins-o fără drept de apel pe nemțoaica Julia Goerges, în două seturi, cu scorul de: 6-2, 6-4. Sâmbătă, meciul de gală al turneului de la Wimbledon se va disputa între Serena Williams și Angelique Kerber.

Tenismena Angelique Kerber s-a calificat joi în finala turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o pe letona Jelena Ostapenko, în două seturi, cu scorul de: 6-3, 6-3, după o oră şi opt minute de joc. Aceasta va juca în finala de sâmbătă cu învingătoare din semifinala care se va disputa între americanca Serena Williams şi germanca Julia Georges.

Angelique Kerber va juca sâmbătă a doua ei finală la Wimbledon, după cea pierdută în 2016 în faţa Serenei Williams.  Aceasta a evoluat foarte bine pe propriul serviciu, cedând doar 10 puncte pe lansare în primul set şi alte patru într-un sprint agresiv spre victorie, care a dus-o la 6-3 şi 5-1 în mai puţin de o oră.

În schimb,Jelena Ostapenko, care în primele trei game-uri a reuşit nu mai puţin de 12 lovituri câştigătoare, a ratat într-un ritm  alert ce nu i-a mai permis să intre în joc.

Letona a încheiat partida cu 35 de greşeli neforţate şi 30 de lovituri câştigătoare, în timp ce Kerber a greşit de 5 ori mai puţin şi a lovit decisiv de 3 ori mai puţin (7-10 bilanţul final).

Singura ezitare a tenismenei germane a venit în finalul setului doi, când Ostapenko a reuşit să salveze o minge de meci, a luat break şi a ameninţat şi cu un al doilea game pe retur, consecutiv. Kerber a închis ocazia şi a închis meciul cu 6-3, după 1 oră şi 7 minute.