UPDATE. Australian Open 2020. Simona şi-a aflat adversara din optimi. O conduce cu 2-1 în confruntările directe

-

UPDATE 11.00: Jucătoarea Elise Mertens, cap de serie 16, va fi, duminică, adversara Simonei Halep în optimile de finală ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, după ce belgianca a învins-o pe Catherine Bellis, în trei seturi, cu scorul de: 6-1, 6-7 (5), 6-0.

Halep o conduce cu 2-1 pe Elise Mertens la meciurile directe. Mertens s-a impus în finala Qatar Open 2019 de la Doha cu 3-6, 6-4, 6-3, iar Halep a câştigat primele două întâlniri din 2018: în optimi la Roland Garros (6-2, 6-1) şi în şaisprezecimi la Madrid (6-0, 6-3).

UPDATE 6.51: „Anul trecut a fost extraordinar câştigând Wimbledonul, dar aici este un tenis diferit, pot spune, aşa că sunt pregătită, am fost pregătită de când am venit aici, mă bucur de fiecare meci pe care-l joc, dau totul pentru a câştiga şi sunt foarte, foarte fericită că sunt în a doua săptămână a competiţiei. Nicidecum, nu mă concentrez pe alte jucătoare, ci doar pe mine însămi. Ştiu că la acest nivel este foarte greu fiecare meci, aşa că trebuie să fii sută la sută concentrat pe ceea ce ai de făcut pe teren. Nu contează cine pierde, cine câştigă, trebuie doar să-mi fac treaba când intru pe teren”, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.

Știrea Inițială:

Fostul lider mondial al clasamentului WTA, Simona Halep (locul 3, WTA) s-a calificat în optimi, la Australian Open 2020, după ce a învins-o în două seturi, cu scorul de 6-1, 6-4, pe tenismena kazahă Yulia Putintseva (locul 38, WTA). De asemenea, sportiva noastră va juca luni în turul următor împotriva învingătoarei partidei dintre Elise Mertens și Catherine Bellis.

Fără bandajul purtat în partida anterioară la încheietura mâinii drepte, semn că accidentarea suferită în manşa inaugurală nu a fost serioasă, Halep a intrat concentrată pe teren, a depus efort încă de la început şi a dictat ritmul. Jocul cu lovituri mai scurte al adversarei i-a venit ca o mănuşă româncei, care a putut să-şi direcţioneze bine atacul. Tenismena noastră şi-a păstrat calmul şi precizia şi atunci când Putinţeva şi-a ridicat nivelul jocului şi a pus ceva probleme.

Astfel, că primul set a fost unul câştigat uşor de Simmona, după 28 de minute şi după ce a cedat doar un ghem, pe propriul serviciu, la scorul de 2-0. Setul al doilea a fost mai echilibrat. Cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 2-2, când fostul lider WTA a reuşit break-ul, dar Putintseva a răspuns cu rebreak, salvând o minge de 2-4.

Sportiva noastră câştigat din nou pe serviciul rivalei, apoi a salvat două mingi de break înainte de a se desprinde la două ghemuri pentru prima dată în acest set, scor 5-3. Simona a păstrat acest avantaj până la final, impunându-se cu 6-4, după o oră şi 18 minute de joc.

Calificarea în optimi este recompensată la Australian Open cu un premiu de 300.000 de dolari australieni (205.000 de dolari americani) şi cu 240 de puncte WTA.

După ce jucătoarea cehă Karolina Pliskova, semifinalistă în 2019, a fost eliminată în turul al treilea, Simona Halep este în acest moment pe locul 2 WTA. Ea poate fi întrecută până la finalul competiţiei de la Melbourne doar de ucrainenaca Elina Svitolina, locul 5 WTA sau de olandeza Kiki Bertens, locul 10 WTA.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...