Campionatele Balcanice de Box din Antalya. Dumitrescu, Arădoaie și Filip au ratat calificarea în finală

-

Pugiliștii, George Dumitrescu, Andrei Arădoaie şi Cristian Filip au fost învinşi, vineri seara, în semifinalele Campionatelor Balcanice de box din Antalya şi au ratat astfel accederea în finală pentru medaliile de aur.

George Dumitrescu a fost învins la puncte în semifinalele categoriei 63 kg de kosovarul Shpetim Bajoku (1-4). De asemenea, Andrei Arădoaie, unul dintre favoriţii categoriei 81 kg, a pierdut la puncte (1-3) în faţa sârbului Sasa Milovac, aceasta fiind primul meci al românului în competiţie.

Cristian Filip, care a debutat şi el direct în semifinale, a fost învins de bosniacul Dzemal Bosnjak (1-3), în semifinalele cat. 91 kg.

România va avea un singur finalist la masculin, Gabriel Şchiopu, care îl va întâlni sâmbătă, în finala categoriei 52 kg, pe turcul Batuhan Ciftci.

La feminin, România va avea patru reprezentante în finale: Steluţa Duţă va disputa finala cat. 48 kg, cu turcoaica Yamak Melek, Eszter Torok va evolua în finala cat. 54 kg, contra turcoaicei Tugcenaz Surmeneli, Claudia Nechita va lupta în finala cat. 57 kg cu Cansu Cakir (Turcia), iar Georgiana Mogoş va disputa finala cat. +81 kg, contra turcoaicei Elif Guneri, toate româncele fiind calificate direct în ultimul act.

România a aliniat un lot de 14 pugilişti, 7 la masculin şi 7 la feminin.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...