Cehia şi SUA, în finala Grupei Mondiale a Fed Cup

-

Cehia şi SUA s-au calificat în finala Grupei Mondiale din Fed Cup, după ce au învins echipele Germaniei şi Franţei.

Echipa Cehiei a fost imbatabilă pe zgura de la Stuttgart şi nu i-a dat nicio şansă Germaniei care a aliniat cea mai bună echipă. Primele două partide au fost câștigate clar de tenismenle cehe sâmbătă. Petra Kvitova a învins-o pe Julia Goerges, 6-3, 6-2, în timp ce Karolina Pliskova a trecut de Angelique Kerber tot în minimum de seturi, 7-5, 6-3, scrie gsp.ro.

Julia Goerges a reaprins duminică speranțele germanilor, reușind să o învingă categoric pe Karolina Pliskova. Totuși, Kvitova a înlăturat orice dubiu în ultimul meci de simplu când a reuşit să o învingă fără drept de apel, în două seturi pe Angelique Kerber, cu  scorul de:  6-2, 6-2.

Confruntarea la dublu a fost fără miză şi a fost adjudecată tot de echipa Cehiei. Julia Goerges și Anna-Lena Groenefeld au abandonat după primul set pierdut cu scorul de: 5-7 în fața  Katerinei Siniakova și a Barborei Strycova.

În cealaltă semifinală, Sloane Stephens şi Madison Keys, au calificat echipa Statelor Unite la capătul meciurilor de simplu, ducând scorul general al partidei cu Franţa la 3-1. Jucătoarele americance au dat peste cap calculele hârtiei, impunându-se în deplasare, pe zgură. Sloane Stephens a deschis partida cu punct pentru deţinătoarea trofeului, apoi Kristina Mladenovic a ţinut Franţa în cărţi, depăşind-o pe Coco Vandeweghe. Campioana de la US Open a fost imperială în duelul primelor rachete, învingând-o pe Mladenovic în doar 54 de minute, în timp ce Madison Keys, trimisă în locul lui Vandeweghe de Kathi Rinaldi, a adus punctul decisiv.

Ultimul act din Fed Cup va avea loc în noiembrie.

Citeşte şi:

UPDATE: România s-a calificat în Grupa Mondială a Fed Cup. Hora bucuriei la Cluj-Napoca

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...