UPDATE. CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. BBC: ”O seară foarte dezamăgitoare pentru fotbalul scoțian”

-

CFR Cluj s-a calificat, marți seara, în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a învins  Celtic Glasgow, cu scorul de 4-3, în deplasare, după ce au remizat în tur la Cluj, 1-1. De asemenea, clujenii vor juca în play off împotriva echipei cehe-Slavia Praga.

A fost un meci spectaculos pe Celtic Park, cu nu mai puțin de șapte goluri. Omrani a fost din nou erou pentru gruparea clujeană, reușind „dubla”.  Deac a deschis scorul în minutul 27, iar clujenii au intrat în avantaj la vestiare, scrie gsp.ro.

În partea secundă a jocului, Forrest a restabilit egalitatea în minutul 51, iar după doar zece minute, Edouard a dus-o pe Celtic în avantaj.  În minutul 74, Omrani a transformat un penalty și a readus speranța în tabăra clujenilor. Totuși, scoțienii au egalat din nou, după doar două minute, prin Christie.

Calificarea a decis-o Omrani, în minutul 80, când l-a învins pe portarul lui Celtic, dar Țucudean a avut prim-planul în ultimul minut al prelungirilor, când a adus victoria pentru CFR Cluj.

„Celtic părăseşte din nou Liga Campionilor. Într-un mod incredibil, CFR Cluj, echipă văzută cu a doua şansă, s-a impus cu 5-4 la general în faţa echipei pregătite de Neil Lennon. În playoff-ul Europa League, Celtic va juca cu Sheriff Tiraspol sau AIK Stockholm. Aceasta va rămâne o seară foarte dezamăgitoare pentru Celtic şi fotbalul scoţian”, au punctat jurnaliștii de la BBC, la finalul partidei.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...