Chelsea, în finala Europa League după loviturile de departajare

-

Chelsea s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, după ce a învins formaţia germană Eintracht Frankfurt cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, la Londra, în manşa a doua a semifinalelor competiţiei, terminată la egalitate, 1-1, după prelungiri.

Chelsea a obţinut biletul pentru o finală londoneză, cu Arsenal, pe 29 mai, la Baku, Eden Hazard marcând lovitura de departajare decisivă. În tur, scorul a fost 1-1.
Londonezii  au deschis scorul pe Stamford Bridge prin Ruben Loftus-Cheek (28), dar Eintracht a restabilit egalitatea după pauză, prin Luka Jovic (49). Formaţia germană a fost mai incisivă în repriza a doua, dar nu a reuşit să marcheze golul victoriei. Eintracht a avut două şanse uriaşe în prelungiri, prrin francezul Haller, dar de fiecare dată un jucător de la Chelsea a respins de pe linia porţii, David Luiz (100), respectiv Zappacosta (105+2).

La loviturile de departajare, Eintracht a condus cu 3-1, dar Hinteregger şi Goncalo Paciencia au ratat, portarul Kepa Arrizabalaga apărând şuturile lor. Pentru Chelsea au transformat Barkley, Jorginho, David Luiz şi Hazard, iar Azpilicueta a ratat. Pentru Eintracht au punctat Haller, Jovic şi de Guzman.

Meciul de pe Stamford Bridge a fost arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.

După ce două formaţii engleze s-au calificat în finala Ligii Campionilor, Liverpool şi Tottenham, alte două formaţii din Albion vor juca finala Europa League, Arsenal şi Chelsea.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...