Indian Wells. Simona Halep s-a calificat fără emoții în turul al treilea. Strycova nu a avut nici o șansă

-

Simona Halep s-a calificat, sâmbătă dimineață, în turul al treilea de la Indian Wells, după ce a învins-o în două seturi, cu scorul de 6-2, 6-4 pe cehoaica Barbora Strycova (locul 50, WTA). Sportiva noastră va juca următorul meci împotriva unei sportive din afara primei sute mondiale, Kateryna Kozlova (locul 114 WTA, Ucraina), autoarea unei mari surprize în faţa bielorusiei Aliaksandra Sasnovich (cap de serie 31), scor 6-4, 2-6, 6-0.

Sportiva noastră a început tare partida, cu un joc în care şi-a etalat superioritatea în faţa unei adversare care nu i-a câştigat vreodată vreun set în partidele oficiale, la nivel WTA (Strycova a avut succes doar într-o partidă de calificare, pe când Simona era adolescentă), scrie prosport.ro.

Astfel, Simona s-a impus devreme cu returul, însă break-ul câştigat în game-ul secund nu i-a fost suficient pentru a-şi asigura victoria în primul set, Strycova reuşind imediat rebreak-ul. Constănţeanca a rezolvat totuşi prompt situaţia, prelungind seria break-urilor. Desprinderea la 3-1 a făcut apoi diferenţa până la final de prim set, într-un duel în care spectatorii au savurat şi schimburi maraton în care s-a jucat mult rever contra rever, şi ruperi de ritm bine ticluite. Halep a închis cu un al treilea break un prim set de 40 de minute.

Setul secund a fost ca o cursă cu obstacole: după trei ture confortabile pe serviciu, s-au împărţit patru break-uri, Simona nereuşind în două rânduri să confirme avantajul luat pe serva adversă. Sportiva noastră a evitat  prelungirile, cu un break hotărâtor la scorul de 5-4, al şaselea per total în partidă.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...