Irina Begu, eliminată în primul tur la Roma

-

Tenismena Irina Begu (locul 113, WTA) a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de la Roma de către rusoaica Daria Kasatkina (locul 21, WTA), în două seturi, cu scorul de: 2-6, 6-7 (5), după o oră și 37 de minute de joc.

Primul set nu a adus deloc semne bune, sportiva noastră pierzând categoric, 2-6. Jucătoarea noastră a dat semne de revenire în setul secund, când a imprimat un plus de agresivitate mingilor sale, profitând și de erorile aprăute în jocul adversarei. Begu a condus cu 5-2, a avut 3 mingi de set, două dintre acestea pe propriul serviciu, toate fiind însă ratate.

Soarta setului s-a scris în tie-break, unde Kasatkina a jucat eficient, a greșit mai puțin și s-a impus cu 7-5.  Sportiva noastră venea din calificări, unde obținuse două victorii solide în fața a două jucătoare bune.

Le-a învins în minimum de seturi pe Daria Gavrilova (locul 55, WTA) și Monica Puig (locul 61, WTA), arătând un tenis bun pe terenurile unde ajungea până în semifinale în 2016.