Irina Begu, în mare formă la Hobart. „Am început bine sezonul”

-

Tenismena Irina Begu (locul 76, WTA) s-a calificat, luni dimineaţă, în turul al doilea al turneului de la Hobart, după ce a trecut de Heather Watson( locul 93, WTA), în două seturi, cu scorul de: 6-1, 6-4. De asemenea, sportiva noastră va juca în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre Anna Blinkova (locul 96,WTA) și Shuai Zhang (locul 40,WTA).

Sportiva noastră a început timorată primul set, a pierdut primul game al meciului, în care a servit, dar pe parcurs și-a îmbunătățit jocul și le-a câștigat pe următoarele 6.

Setul  al doilea a fost mult mai echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Irina Begu a făcut singurul break al setului. Ulterior, sportiva a servit foarte bine și a câștigat game-ul și implicit meciul.

„A fost un început  bun de meci, am jucat bine. E important să câștigi primul meci al anului. Am lucrat mult la serviciu înainte de acest sezon. Azi am servit foarte bine. Am început bine sezonul”, a declarat Irina Begu, la sfârşitul meciului.

Irina Begu va juca în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre Anna Blinkova, locul 96, și Shuai Zhang, locul 40.