Marketa Vondrousova, în semifinală la Roland Garros. Emoții pentru Simona Halep

-

Tenismena cehă Marketa Vondrousova va juca, la vârsta de 19 ani, prima sa semifinală de Mare Şlem din carieră, la turneul de tenis de la Roland Garros, după ce a învins-o pe croata Petra Martic, în două seturi, cu scorul de:  7-6 (7/1), 7-5, marţi seara, în sferturile de finală, scrieAFP.

Vondrousova (locul 38, WTA) o va înfrunta în penultimul act pe britanica Johanna Kanta (26 WTA), ajunsă şi ea pentru prima oară în semifinalele turneului parizian.

Cehoaica a obţinut victoria în faţa croatei Martic (locul 31, WTA) după exact două ore de joc. Ea nu depăşise niciodată optimile de finală la un turneu de Mare Şlem (US Open 2018), iar aceasta a fost a treia sa participare la Roland Garros, al nouălea Grand Slam din carieră.

Vondrousova este singura jucătoare care a învins-o pe Simona Halep de două ori anul acesta. S-a întâmplat la Dubai și la Roma, în turul secund. De asemenea, aceasta este o potențială adversară a Simonei Halep în finala de la Roland Garros, cele două fiind pe părți diferite de tablou.

Martic, care câştigase toate cele patru confruntări anterioare, a ratat trei mingi de set în actul inaugural.

Konta a învins-o în alt sfert de finală pe americanca Sloane Stephens (locul 7, WTA), finalista de anul trecut, cu 6-1, 6-4. De asemenea, Johanna Konta a mai jucat semifinale la alte două turnee de Mare Şlem, Australian Open (2016) şi Wimbledon (2018).

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...