Mihaela Buzărnescu, în semifinale la Hobart

-

Jucătoarea de tenis, Mihaela Buzărnescu a reuşit, joi, să se califice în semifinalele turneului australian  de la Hobart, după ce a învins-o pe tenismena americană, Alison Riske (locul 89, WTA), în două seturi 7-6, 6-1.

Mihaela Buzărnescu a reuşit să îşi impună ritmul şi jocul în setul al doilea pe care l-a câştigat cu 6-1. În urma acestei victorii, sportiva noastră a urcat în clasamentul WTA pe poziţia 47 în faţa Mariei Şarapova care ocupă locul 48, scrie digisport.ro.

“Am vrut să renunţ la tenis anul trecut, dar de atunci mentalitatea mea s-a schimbat. Am devenit mai sigură şi mai relaxată şi m-am bucurat de sprijinul unei persoane importante”, a declarat Mihaela Buzărnescu, la finalul partied cu sportiva americană, Alison Riske.

Meciul a durat o oră şi jumătate, din care primul set circa 63 de aminute.

Partea secundă a meciului a fost la discreţia jucătoarei noastre, care în semifinale o va întâlni pe Lesia Tsurenko, numărul 43 mondial.

Mai puteţi citi şi: Cine plăteşte pentru ratarea Centenarului Marii Uniri?

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...