Novak Djokovic a câştigat pentru a treia oară trofeul turneului de la Madrid

-

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare de 6.536.160 euro, în finala căruia l-a învins duminică seara, în două seturi, cu scorul de: 6-3, 6-4, pe grecul Stefanos Tsitsipas.

Djokovic s-a impus după o oră şi 32 minute de joc, trecându-şi în palmares al treilea succes la competiţia din capitala Spaniei, după cele din 2011 şi 2016, şi al 74-lea titlu din cariera sa. De asemenea, acesta a reuşit să încheie ediţia din acest an a turneului organizat de Ion Ţiriac fără să piardă niciun set.

Acesta este al 33-lea titlu de categoria Masters 1.000 cucerit de Djokovic, care şi-a consolidat cu această ocazie poziţia de lider al clasamentului ATP, cu două săptămâni înainta startului turneului de Mare Şlem de la Roland Garros (26 mai – 9 iunie).

Pentru Stefanos Tsitsipas, marea speranţă a tenisului mondial, care l-a învins pe Djokovic în singura lor confruntare anterioară, aceasta este a doua înfrângere într-o finală de Masters 1.000, după cea suferită în august 2018 la Toronto, în faţa spaniolului Rafael Nadal. În ciuda acestui eşec, Tsitsipas a urcat începând de luni pe locul al şaptelea în ierarhia ATP, cea mai înaltă poziţie atinsă până acum în cariera sa.

Citeşte şi:

Un român este campion la Madrid! Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au câştigat proba de dublu la tenis masculin

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...