Perechea Buzărnescu-Begu s-a oprit în sferturi la dublu la Wimbledon

-

Perechea formată din Mihaela Buzărnescu și Irina Begu a fost eliminată în sferturile probei de dublu de la Wimbledon, în trei seturi, cu scorul de:  7-5, 4-6, 4-6 de cuplul Nicole Melichar- Kveta Peschke.

Irina Begu și Mihaela Buzărnescu au început bine meciul în fața perechii Melichar/ Peschke (SUA/Cehia) și au câștigat primul set, 7-5. Setul a fost echilibrat, iar în ultimul game, tenismenele noastre au forțat și au obținut break-ul decisiv.

În seturile doi și trei, Begu şi Buzărnescu au avut o scădere de formă, iar experiența avută de Melichar și Peschke și-a spus cuvântul.  La 1-1, sportivele noastre și-au pierdut serviciul și nu au avut forța să intre în meci.

Partida a intrat în decisiv, unde cuplul Melichar și Peschke a jucat mai bine. Cele două au mai făcut un break, la 2-2, și au menținut  avansul  până la final, calificându-se în semifinale.