Rogers Cup. Simona Halep s-a calificat fără emoții în sferturi. Kuznetsova, fără soluții în joc

-

Simona Halep (locul 4, WTA) s-a calificat, vineri dimineață, în sferturile de finală de la Rogers Cup, după ce a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetsova (locul 198, WTA), în două seturi, cu  scorul de: 6-2, 6-1.

Sportiva noastră a avut răspuns la toate modificările de ordin tactic efecuate de Kuznetsova. A greșit puțin, a pus des prima minge în teren și s-a distanța decisiv.

Finalul partidei a fost unul relaxat. Rusoaica a lăsat în urmă încrâncenarea și a încercat să se bucure de fiecare reușită. Grăitoare sunt imaginile din finalul unicului game adjudecat, când a ridicat triumfător mâinile în aer și a cerut aplauzele publicului, scrie gsp.ro.

Simona Halep a ajuns la duelul cu Kuznetsova după meciul câștigat dramatic în fața lui Jennifer Brady (locul 76, WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Halep și Kuznetsova au fost în față în această seară pentru cea de-a opta oară în carieră. Simona are un avantaj de 4-3 în raportul meciurilor directe cu rusoaica. Pe hard, scorul este egal.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...