România a egalat Cehia. Siniakova, fără replică în fața Simonei la Fed Cup

-

România a egalat Cehia în primul tur de la Fed Cup, după ce Simona Halep a învins-o în două seturi, cu scorul de 6-4, 6-0  pe cehoaica Katerina Siniakova, în cel de-al doilea meci de la Ostrava.

Simona Halep a început tare primul set și a avut serviciul la 5-2, dar Siniakova a câștigat două game-uri la rând. La 5-4, sportiva noastră a jucat mai bine și a închis setul.

Fostul lider mondial al WTA a fost mai agresiv și a servit foarte precis. Halep a controlat majoritatea punctelor în game-urile de seriviciu, iar când a fost la retur a trimis mingea înapoi foarte bine. Mai mult, Simona Halep a avut o deplasare foarte bună pe teren.

Setul secund s-a desfășurat sub o singură coordonată: Simona Halep a jucat mult mai agresiv decât în primul set, a comis foarte puține erori neforțate și a copleșit-o în totalitate pe Sinakova, impunându-se cu 6-0 după doar 24 minute.

Duminică, Simona Halep se va duela cu Karolina Pliskova, de la ora 14:00, în timp ce Mihaela Buzărnescu va juca împotriva Katerinei Siniakova.

Programul meciurilor de la Fed Cup dintre România şi Cehia. „Nu va fi uşor, dar nici imposibil”

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...