Gabriela Ruse a câștigat finala turneului demonstrativ Winners Open. Irina Begu, în formă slabă

-

Tenismena Elena Gabriela Ruse a câştigat, duminică, turneul demonstrativ de tenis Winners Open de la Cluj-Napoca, după ce a învins-o în finală pe Irina Begu, în două seturi, cu scorul de: 6-4, 6-3.

Ruse (locul 177, WTA) a fost mai agresivă şi mai inspirată, obţinând victoria în două seturi, după o oră şi 23 de minute. Acesta a încheiat cu victorii pe linie competiţia de la Cluj, patru din patru, şi a primit un cec de 10.000 de dolari din partea Simonei Halep.

Gabriela Ruse a început în trombă finala şi a condus cu 4-0, având şi minge de 5-0. Begu (locul 81, WTA) a avut un reviriment şi s-a apropiat la 4-5, având chiar minge de egalare (5-5), dar Ruse a gestionat bine finalul primului set, adjudecat cu 6-4. În actul secund, Begu a făcut primul break şi a condus cu 2-1, dar imediat Ruse a reuşit un contrabreak. Ruse, care a servit în general bine (trei ghemuri albe în setul al doilea), a reuşit un nou break la 4-3 în favoarea sa, iar apoi a încheiat conturile, cu 6-3.

Turneul, dotat cu premii în valoare de 30.000 de dolari, a fost primul turneu de tenis care a avut loc în România de la ridicarea restricţiilor impuse în contextul epidemiei de coronavirus, pe zgură, la baza sportivă Winners Sports Club din Cluj-Napoca, respectându-se măsurile autorităţilor care reglementează desfăşurarea competiţiilor sportive în contextul pandemiei de coronavirus.

Turneul se va încheia cu meciul demonstrativ de dublu mixt, de la ora 16:30, care va opune perechile Simona Halep/Horia Tecău, respectiv Marius Copil/Gabriela Ruse.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...