Semifinală românească la Shenzhen. Halep, învingătoare

-

Simona Halep a câștigat net vineri confruntarea cu Irina Begu, cu scorul de 6-1, 6-4 și este prima calificată în finala turneului de la Shenzhen. În ultimul act ar putea să o întâlnească pe Maria Sharapova. Peste câteva ore, Halep și Begu vor face echipă într-un meci la dublu.

UPDATE 08.48: Simona Halep – Irina Begu 6-1. Liderul WTA și-a fructificat prima dintre cele 3 mingi de set de care a beneficiat și s-a impus la 0.

Știre inițială

Simona Halep şi Irina Begu dispută vineri o semifinală 100 % românească la Shenzhen.

Până în semifinale, Halep a învins-o cu 6-4, 6-1 pe americanca Nicole Gibbs și pe chinezoaica Ying-Ying Duan, de care a trecut cu 3-6, 6-1, 6-2.

Sfertul de finală cu bielorusa Aryna Sabalenka a fost şi cel mai convingător joc al constănţencei de la începutul anului încoace. Simona nu i-a dat nicio şansă adversarei, pe care a învins-o cu un dublu 6-2.

Irina Begu a pierdut tot un singur set în drumul spre semifinale. Ea a învins-o cu 6-1, 6-2 în primul tur pe chinezoaica Fangzhou Liu, după care a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova în trei seturi, 4-6, 6-1, 6-2.

Locul 43 WTA a trecut în sferturi de Timea Babos, cu un dublu 7-5, după aproape două ore de joc.

Cele două românce şi-au asigurat câte 43.663 de dolari şi 110 puncte WTA şi vor fi adversare pentru şasea oară în circuitul WTA.

Potrivit Digisport.ro, în 2007, Simona s-a impus cu 6-3, 6-4 în sferturile unui turneu futures la Bucureşti, în 2008 în primul tur al altei competiţii futures la Bucureşti, cu 7-5, 6-2, iar în 2012 în optimile turneului de la Hobart, cu 6-4, 6-2.

În 2016 în sferturile turneului de la Madrid, Halep a câştigat cu 6-3, 0-6, 6-1. A fost şi cel mai tensionat moment dintre cele două. Simona s-a plâns de modul în care s-a manifestat staff-ul Irinei la acel meci. Constănţeanca a spus după acel meci că „setul 2 a fost un cadou de Paşte”. Cele două s-au împăcat însă ulterior şi au ajuns să joace chiar şi împreună, în proba de dublu.

Halep şi Begu sunt partenere şi la dublu la Shenzhen. Sunt calificate în semifinale, unde vor juca tot vineri, după meciul de simplu, contra cuplului Anna Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).