UPDATE. Simona Halep, în finala turneului de Madrid. Un singur meci, în calea revenirii pe locul 1 WTA

-

Tenismena Simona Halep (locul 3, WTA) s-a calificat în finala turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic (locul 18, WTA) în semifinale, în trei seturi, cu scorul de: 6-2, 6-7 (2), 6-0.  În finală, sportiva noastră o va înfrunta pe câștigătoarea dintre americanca Sloane Stephens (locul 8, WTA) și olandeza Kiki Bertens (locul 7, WTA).

Primul set a fost dominat de serviciul Simonei Halep, care a terminat cu un procentaj de 69 % al punctelor câștigate cu primul serviciu, față de doar 33 % al elvețiencei. Sportiva noastră a încheiat setul după doar 29 de minute  și a început  perfect și setul secund, cu un break la zero.

Bencic și-a ridicat nivelul, a redus numărul erorilor neforțate, a pus mai des primul serviciu în teren și s-a desprins la 3-1. Simona a reușit rebreak-ul, apoi s-a mers cap la cap până în tie-break, unul dominat autoritar de elvețiancă. Bencic a lovit puternic, a riscat pe fiecare lovitură și a împins partida în decisiv.

În setul al treilea, greșelile neforțate au dispărut din jocul sportivei noastre, iar serviciul i-a oferit puncte ușoare, game-ul de 3-0 fiind și cel mai scurt al partidei. Bencic nu a mai găsit soluții, s-a precipitat și a căzut psihic. În acest context, Simona s-a desprins uşor  la 4-0 şi apoi a câştigat.