Simona Halep s-a calificat în optimi la Shenzen

-

Jucătoarea noastră a câștigat fără probleme primul meci din 2018, în fața sportivei americane, Nicole Gibbs (locul 110 WTA). Simona Halep trebuie să câștige turneul de la Shenzen pentru a-și consolida poziția de lider al WTA.

Simona Halep a câștigat, luni dimineață, meciul cu sportiva americană, Nicole Gibbs, în două seturi cu 6-4, 6-1 și s-a calificat în optimi la turneul de la Shenzen.

Jucătoarea noastră  a arătat un joc mai ofensiv decât sezonul trecut, apropiat de cel prezentat la turneul demonstrativ de la Hua Hin, dinaintea Crăciunului. Atentă la retur, consistentă în raliuri, solidă defensiv atunci când a fost cazul, Halep a controlat jocul cu autoritate, scrie Digi 24.

Simona Halep a reușit lovituri spectaculoase și nu a mai greșit la fileu.

În optimi, jucătoarea noastră va evolua cu chinezoaica Ying-Ying Duan, pe care a învins-o  cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2, în turul al doilea la Eastbourne, în 2017.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Shenzhen cu un premiu de 7.238 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Mai puteți citi și: Turcia pe înțelesul tuturor – Episodul 1

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...