Simona, în lacrimi! Meci de coşmar, în faţa Serenei

-

Liderul clasamentului mondial al WTA, Simona Halep s-a încurcat,luni, în optimile de finală ale Turneului de Mare Slam de la Australian Open, după ce a fost învinsă în trei seturi de sportiva americană, Serena Williams, cu scorul de: 1-6, 6-4, 4-6. De asemenea, sportiva americană va juca în turul următor împotriva tenismenei cehe Karolina Pliskova (locul 8, WTA).

Sportiva noastră a început bine meciul, lovind splendid cu backhandul, în cross. A urmat iureșul Serenei, care a crescut treptat în agresivitate, lovind decisiv de fiecare dată când a avut ocazia. În schimb, Simona nu a găsit soluția de a ieși din defensivă.

Deplasarea a părut a fi îngreunată, posibilă urmare a micilor dureri resimțite în partida din turul secund, contra Sofiei Kenin. Actul întâi s-a încheiat după doar 20 de minute, scor 1-6, scrie gsp.ro.

În setul secund, Simona a urcat mai mult, a variat lungimea loviturilor și a pus-o vizibil în dificultate pe Serena, care pentru moment a dat semne de slăbiciune.  S-a mers cap la cap, fără vreo șansă de break, până în game-ul cu număr 6. Simona a ratat 3 oportunități și a fost pedepsită imediat de Serena, care  a servit magistral până la finalul partidei.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...