Simona, în optimi la Indian Wells. Kozlova, în lacrimi

-

Fostul lider mondial al WTA, Simona Halep (locul 2, WTA) s-a calificat, duminică seara, în optimi la Indian  Wells, după ce a învins-o în două seturi, pe ucraineanca Kateryna Kozlova (locul 114, WTA), cu scorul de: 7-6 (3), 7-5.

Sportiva noastră va juca în optimi împotriva învingătoarei partidei dintre Marketa Vondrousova (locul 61, WTA)  și Jelea Ostapenko ( locul 22, WTA).

În primul set, sportiva noastră  a început un pic timorată, evoluția ei a fost mult afectată și de numeroasele erori neforțate pe care le-a avut în primul set, 21.

Deși a avut la un moment dat minge de set, Simona a scăpat situația de sub control și a avut nevoie de prelungiri pentru a tranșa soarta primei manșe. Tenismena noastră  a dominat însă tie-break-ul și a nu a mai lăsat-o pe Kozlova să se apropie.

Un set secund ciudat, în care cele două jucătoare nu și-au făcut deloc serviciul în primele 4 game-uri, a intrat în normalitate când Simona a început să varieze înălțimea loviturilor și să mai reducă din erororile neforțate. Jucătoarea noastră a preluat conducerea, s-a distanțat la 5-2, dar de acolo a urmat o nouă cădere.

Kozlova a mai sperat preț de câteva minute după ce a egalat la 5, dar Halep a fost la înălțime în final și s-a impus cu 7-5, scrie gsp.ro.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...