Simona Halep s-a calificat în sferturi la Adelaide

-

Fostul lider mondial al WTA, Simona Halep(locul 4, WTA) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide (Australia), după ce a învins-o în două seturi, cu scorul de 6-4, 7-5  pe australianca Ajla Tomljanovic. De asemenea, sportiva noastră va juca,joi, în sferturi împotriva învingătoarei partidei Aryna Sabalenka (locul 12,WTA) – Bernarda Pera (locul 70, WTA).

Sportiva noastră a fost jucătoarea mai agresivă în primul set. Aceasta și-a arătat intențiile agresive încă din startul partidei, încercând să imprime adâncime loviturilor sale. Stilul ofensiv al tenismenei noastre a incomodat-o pe Tomljanovic, care a greșit în momentele în care s-a aflat sub presiune, scrie gsp.ro.

Primul break reușit de Simona a venit la scorul de 2-1, Halep reușind un passing marcă înregistrată care i-a facilitat misiunea din primul set. La 5-3, Halep și-a pierdut serviciul, a arătat unele momente de irascibilitate, dar s-a regrupat și a făcut break la 5-4, adjudecându-și primul set în 42 de minute.

Setul secund a început foarte bine pentru Halep, care s-a distanțat rapid la 2-0. Australianca n-a abandonat însă lupta și a reușit să echilibreze soarta setului secund. De asemenea, în acest set, Halep și Tomljanovic și-au menținut serviciile, iar soarta setului s-a decis în prelungiri.

Simona a condus cu 6-5, a pus presiune pe Tomljanovic, iar eforturile jucătoarei noastre au dat roade, reușind să facă break-ul care a fost decisiv.