”Tigroaicele” de la CSM București s-au calificat în sferturile Ligii. Urmează revanșa cu Gyor

-

CSM București a învins duminică cu 38-30 echipa germană Thuringer HC, asigurându-și totodată calificarea în sferturile de finală ale competiției. Urmează derby-ul revanșei cu Gyor, care se va juca la București, pe 23 februarie.

Handbalistele germane au condus cu 3-1, 4-2 și 5-4, iar tigroaicele  au trecut în avantaj pentru prima dată abia în minutul 13. Treptat, jucătoarele lui Dragan Djukic au început să controleze jocul și să înscrie la foc automat. Un plus în a doua parte a primei reprize a fost și în jocul din defensivă, care a devenit mult mai ertmetic. CSM a intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri, scor 17-12, scrie gsp.ro.

În repriza a doua, CSM București s-a distrat cu nemțoaicele, care a înscris la aproape fiecare atac, etalând un joc foarte spectaculos, ce-i drept în fața celui mai modest adversar din grupă.

Macedoneanca Jovanka Radicevic a fost MVP-ul partidei, reușind să înscrie nu mai puțin de 13 goluri din 15 aruncări, un procentaj excelent de 87%. A doua marcatoare a bucureștencelor a fost Elizabeth Omoregie, cu 6 reușite.

CSM București a urcat pe locul secund în grupă, acumulând 10 puncte și fiind deja sigură de accederea în sferturi.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...