UPDATE: Ashleigh Barty este noua campioană de la Roland Garros

-

Ashleigh Barty a câștigat finala feminină de la Roland Garros 2019, după ce a învins-o în două seturi pe Marketa Vondrousova, cu 6-1, 6-3.

UPDATE: Ashleigh Barty este noua campioană de la Roland Garros. Jucătoarea din Australia s-a impus și în setul al doilea, scor 6-3.

UPDATE: Ashleigh Barty a câștigat primul set al finalei cu 6-1.

Cupa Suzanne Lenglen a fost câştigată în 2018 de Simona Halep. Ambele sportive vor disputa, sâmbătă, a treia finală din 2019.

Potrivit prosport.ro, vom asista astăzi la finala de Grand Slam cu cea mai scăzută medie de vârstă din ultima decadă. Australianca Ashleigh Barty a împlinit 23 de ani pe 24 aprilie, iar Marketa Vondrousova are doar 19 ani.

Ashleigh, campioană la 15 ani la Wimbledon, în proba junioarelor, contabilizează, la startul finalei, 24 de victorii pe tablourile principale în Grand Slam-uri, faţă de 12 câte are Marketa Vondrousova.

Ashleigh Barty ocupă locul 8 în clasamentul mondial și are garantată pătrunderea în premieră în Top 3 WTA, însă dacă va câştiga trofeul va ajunge chiar pe doi.

Marketa Vondrousova are asigurat un loc de 22 de poziţii în clasament, de pe locul 38 până pe 16. Dacă adolescenta din Cehia se impune, sâmbătă, atunci ea o va depăşi pe Serena Williams, suflându-i locul 11 în clasamentul mondial,mai scriu jurnaliștii de la prosport.ro.

Premiul campioanei  va fi de 2,3 milioane de euro.

Ne-ar plăcea să aflăm ce crezi despre cele de mai sus...